ALIŞ YERİ / MEVKİ
ALIŞ TARİHİ / SAATİ
PARA BİRİMİ
DÖNÜŞ YERİ / MEVKİ
DÖNÜŞ TARİHİ / SAATİ
KİRALAMA ŞEKLİ
ÖDEME TİPİ
KİRALAMA SÜRESİ
YILLIK KM
VİTES
YAKIT

Araç Kiralayacaklar İçin Faydalı Bilgiler

Tatil ya da iş seyahatinizin tarihleri belliyse kiralayacağınız aracın rezervasyonunu erken yapınız. (Yaz sezonu ve bayramlarda yüksek fiyatlardan mağdur olmamanızı ve dilediğiniz marka model aracı kiralamanızı sağlar)

Alkollü araç kullanmayınız. (Alkol kontrolüne yakalanmanız durumunda ehliyetinize el konulacağını unutmayın.)

Araca bindiğinizde ilk olarak emniyet kemerinizi takınız. (Unutmayın emniyet kemeri sizi hayata bağlar)

Kırmızı ışık ihlali yapmayınız. (Unutmayın en uzun kırmızı ışık 90 saniyedir ama sebebiyet vereceğiniz  kazanın sonuçları bir ömre bedel olabilir)

Hatalı sollamaya kalkışmayınız. (Hatalı sollamayla sebebiyet vereceğiniz kazalarda maddi ve manevi tüm yükümlüğün size ait olacağını aklınızdan çıkarmayın.)

Otoyol kenarına park etmeyiniz. (Otoyollarda araçlar oldukça hızlı hareket ettiği için kazaya sebep olacağınızı unutmayın yol kenarı yerine park alanlarını tercih ediniz.)

Araçta değerli eşyalarınızı bırakmayınız.

Araçtan inmeden önce anahtar ve ruhsatı yanınıza alınız. (Araç çalınmalarında anahtar ibrazı gerekmektedir aksi takdirde kaskodan faydalanamazsınız.)

Kiralama süresince aracınızı otoparka park edip fişini muhakkak alınız.

Araca yakıtınızı bilinen petrol ofislerinden alıp yakıt fişlerini saklayınız. (Bilindik markaları kullanınız çünkü araca benzin yada mazot yerine karışımdan imal edilmiş çeşitli yakıtlar konmakta ve bu da motora zarar vermektedir.)

Kiralamış olduğunuz aracı sözleşmede ikinci şoför olarak ismi geçen yakınınız haricinde kimseye vermeyiniz.

Kaza anında bulunduğunuz yere göre muhakkak polis ya da jandarmaya haber veriniz.

Araçlarımızın periyodik bakımları yapılmaktadır fakat siz bir şoför olarak araç göstergelerine dikkat edin.

1 ayı aşan ya da fazla km yapacağınız kiralamalarda aracın yağ ve su kontrollerini ihmal etmeyiniz.

Aracı sürücü belgesine sahip olmayan birine asla kullandırmayınız.

Araca yakıt alırken petrol ofisi çalışanının doğru yakıt cinsini koyduğuna emin olunuz (dizel ve benzinli araçlara doğru yakıt konulmadığı zaman motor arızasına sebep olur buda sizin sorumluluğunuzdadır)

Aracı şirketimizden teslim alırken personelimizle birlikte tüm kontrolleri yapın ve gerekirse fotoğraf çekiniz. (Bu sizin için de bizim için de önemlidir araçta var olan ya da olmayan her şeyden bilgi sahibi olmanızı sağlar ya da siz aracın başında olmadığınız anlarda meydana gelebilecek zararların farkında olursunuz.)

Kiralama süresinde lastiğiniz patlayabilir bu normaldir buna kasisler yolda bulunan çivi ve benzeri metaller sebebiyet verebilir. Patlayan lastiğinizi stepneyle değiştirdikten sonra en yakın lastik onarım merkezinde patlayan lastiğinizi tamir ettiriniz unutmayın lastiğiniz yolculuk esnasında ikinci kez patlayabilir buda size zaman kaybı ve mağduriyet yaratır.

Gecikeceğiniz zamanlar lütfen şirketimizle irtibata geçerek bilgi veriniz.

Kiralama sürenizi uzatmak isterseniz en az bir gün önceden bilgi verip araç müsaitliği hakkında bilgi alınız.

Kiraladığınız araçla uzun yolculuk planlıyorsanız lütfen şirket personeline bilgi verip aracın bakımı hakkında bilgi alınız.

Kiraladığınız araçla yük ya da eşya taşımayın bu hem size hem de bize cezaya sebebiyet verecektir.

Kaza yapmanız durumunda kaza yerini asla terk etmeyin.

Görevli memurun direktifi haricinde aracı yerinden çekmeyin

Tek taraflı kazalarda muhakkak polise haber veriniz

Yaralamalı kazalarda lütfen önce ambulansı arayıp daha sonra polisi arayın

Park halindeyken aracınıza zarar verilmiş ise en yakın polis merkezine haber verin (Kaskodan faydalanmak için park halindeki araca verilen zararlarda polis raporu gerekmektedir.)

Alkol kullandığınız zaman lütfen aracı siz kullanmayın yanınızda alkol kullanmayan biri varsa ona verin  ya da aracı orada bırakıp taksiye binin. (Alkollü kazalarda maddi ve manevi tüm sorumluluğun sizde olacağını unutmayın)

Araç kiralama sözleşmesinin bir nüshasını muhakkak alınız ve kira süresi bitiminde en az altı ay saklayınız. (Kiralama çıkış ve dönüş tarihi sözleşmede yazacağı için hukuki sorumluluğunuzun takibi açısından önemlidir.)

Kiralama sözleşmesine her iki tarafında imza atmasına özen gösteriniz. (Sözleşmeler tek taraflı olmayacağı için hukuki haklarınızı korumak adına lütfen aracı kiraladığınız şirket personelinin de imzası ve ismini alınız.)

Kiraladığınız aracı teslim almadan sigorta poliçesinin tarihlerini kontrol edin. (Aracı kiraya veren şirketin dikkatinden kaçabilir)

Aracı teslim alırken ruhsatı, yedek lastiği ve avadanlıkları kontrol ediniz.

Kiraladığınız aracın lastiklerini kontrol ederek eskiyse aracın ya da lastiklerin değiştirilmesini talep ediniz.

Kiraladığınız ya da rezerve yaptığınız aracın marka model ve fiyat detayı yazan onay mailini muhakkak isteyiniz.

Birçok rent a car firmasının reklamını yapan sitelerden kiralama yapmak yerine firma ve şirket çalışanı ya da sahibiyle birebir muhattap olacağınız web sitelerinden kiralama yapınız. (Çünkü bu tür siteler araca ya da reklamını aldığı firmanın detaylı bilgilerine sahip değildirler buda sizin mağdur olmanıza sebep olur.)

Tercih ettiğiniz aracın kesin rezervasyonunu yapan şirketleri tercih ediniz kiraladığınız araç ya da muadili verilecektir denilen firmalara itibar etmeyiniz. Çünkü siz istediğiniz marka model araç yerine hiç sevmediğiniz bir araçla da karşılaşabilirsiniz.

Önceden rezervasyon yapacağınız araçla ilgili ön ödeme yaparak rezervasyonunuzu hukuki olarakta garanti altına alırsınız. Araç rezervasyonu yaptığınız firmaya mailorder sistemle ödeme yaparsanız faturanızı ve ön sözleşme nüshasını isteyebilirsiniz böylelikle ciddi firmaları tercih ederek araç kiralamanızı garanti altına almış olursunuz. (Havalimanına inip rezervasyon yaptığı firma ve aracı bulamayan bir çok mağdur insanla tanıştığımız için bunu önemle belirtiyoruz)

Ticaret Sanayi Odası kaydı ve Marka tescil belgesi olmayan firmalardan kiralama yapmamaya özen gösteriniz.

Kiralama sözleşmesinde araç model, marka, plaka, kiralama süresi, günlük kiralama ücreti ve toplam kiralama ücret bilgilerinin yazılıp yazılmadığını kontrol ederek herhangi bir sürprize yer vermeyiniz.

Kiraladığınız araca ilişkin ödeme yaptığınız kart yada nakit ödemelerle ilgili belgeyi lütfen isteyiniz ve mümkünse kiralama bitimine kadar saklayınız.

MÜŞTERİ YORUMLARI

Bu haber için herhangi bir yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

top